Załącznik do Uchwały
Nr 430/XXVI/2012
Rady Miasta Płocka
z dnia 28 sierpnia 2012 roku
Statut
Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses
§ 1
1. Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, zwany dalej Chórem, działa na podstawie:
c) uchwały Rady Miasta Płocka Nr 164/XII/2011 Rady Miasta Płocka z dnia 28 czerwca 2011r. (Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego 2011.150.4780),
d) niniejszego statutu.
- Chór jest instytucją kultury prowadzącą w szczególności działalność w zakresie edukacji i upowszechniania kultury.
- Chór jest samodzielną instytucją kultury.
- Chór uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Organizatora.
§ 2
- Siedzibą Chóru jest miasto Płock.
- Chór obejmuje swoją działalnością teren miasta Płocka.
- Chór może również działać na terenie województwa mazowieckiego, całej Polski a także poza jej granicami w ramach obowiązujących przepisów.
- Organem założycielskim Chóru jest Gmina Miasto Płock, która jest dla Chóru Organizatorem.
- Nadzór i kontrolę nad działalnością Chóru sprawuje Prezydent Miasta Płocka.
Rozdział II
Cel, przedmiot, zakres działania
§ 3
Celem Chóru jest kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań, talentów muzycznych i uzdolnień artystycznych, rozwijanie i zaspakajanie potrzeb muzycznych, upowszechnianie muzyki, rozwój kultury, pozyskiwanie i przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenie jej wartości.
§ 4
- Do podstawowych zadań Chóru należy:
1) edukacja muzyczna i wychowanie dzieci i młodzieży, jako przyszłych odbiorców i współtwórców kultury,
2) upowszechnianie muzyki w kraju i zagranicą poprzez różnorodne formy, to jest organizację koncertów, warsztatów, festiwali, konkursów, audycji oraz prezentację dokonań podczas koncertów, festiwali i konkursów,
3) kształtowanie zainteresowań oraz rozwoju talentów muzycznych wśród dzieci i młodzieży,
4) współpraca z innymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi w realizacji zadań,
5) współpraca z zagranicą w zakresie prezentacji i promocji muzyki i kultury polskiej,
6) upowszechnianie polskiej i zagranicznej twórczości muzycznej,
7) stwarzanie warunków sprzyjających rozwojowi talentów i twórczości muzycznej
2. Chór, realizując swoje podstawowe zadania określone w pkt 1, może podczas warsztatów, koncertów i festiwali organizować wypoczynek dla swoich członków.
Rozdział 3
Zarządzanie i organizacja
§ 5
Chór samodzielnie opracowuje plan swojej działalności.
§ 6
- Chórem kieruje Dyrektor.
- Dyrektora powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Płocka w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 406).
- Organizator przed powołaniem Dyrektora zawiera z nim odrębną umowę w formie pisemnej, w której strony określają warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury oraz program jej działania. Umowa wchodzi w życie z dniem powołania Dyrektora. Odmowa zawarcia umowy przez kandydata na stanowisko Dyrektora powoduje jego niepowołanie na to stanowisko.
- Do dokonywania czynności prawnych i składania oświadczeń woli w imieniu Chóru upoważniony jest Dyrektor.
- Wynagrodzenie i inne warunki płacy i pracy Dyrektora ustala Prezydent Miasta Płocka.
- Przełożonym służbowym Dyrektora jest Prezydent Miasta Płocka.
- Statut Chóru zatwierdza Rada Miasta Płocka.
- Organizację wewnętrzną Chóru określa Regulamin organizacyjny ustalony przez Dyrektora Chóru po zasięgnięciu opinii Prezydenta Miasta Płocka oraz działających w Chórze związków zawodowych i stowarzyszeń twórców.
- Zasady wynagradzania pracowników Chóru regulują przepisy obowiązujących ustaw, rozporządzeń oraz Regulamin wynagradzania pracowników Chóru zaopiniowany przez Prezydenta Miasta Płocka.
Rozdział 4
Majątek i finanse
§ 7
Chór prowadzi działalność na podstawie planu finansowego, sporządzonego zgodnie z przepisami o finansach publicznych, ustalonego przez Dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji Organizatora.
§ 8
- Chór samodzielnie gospodaruje przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.
- Chór może zbywać środki trwałe. Przy zbywaniu środków trwałych stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych.
§ 9
- Przychodami Chóru są przychody z prowadzonej działalności kulturalnej, o której mowa w § 4 oraz z działalności gospodarczej.
- Chór może otrzymywać dotacje podmiotowe, dotacje celowe oraz darowizny od osób fizycznych i prawnych, a także pozyskiwać środki z innych źródeł.
- Przychody z działalności Chóru służą realizacji celów statutowych.
- Organizator przekazuje Chórowi środki finansowe w formie dotacji podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych działań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów oraz w formie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji lub na realizację wskazanych zadań i programów.
- Chór prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz w przepisach dotyczących finansów publicznych i rachunkowości.
- Organem zatwierdzającym roczne sprawozdanie finansowe Chóru jest Prezydent Miasta Płocka.
Rozdział 5
Postanowienia końcowe
§ 10
Wszelkie zmiany w Statucie są dokonywane za zgodą Rady Miasta Płocka.
§ 11
- Chór używa pieczęci podłużnej z nazwą w pełnym brzmieniu i adresem siedziby.
- Chór może używać pieczęci okrągłej zawierającej pośrodku wizerunek orła w koronie, a w otoku napis z nazwą Chóru w pełnym brzmieniu.